Mam brzydki zwyczaj zaczynania kilku rzeczy i problem z kończeniem ich. Ale tak to jest, że inspiracja czasami ulatuje albo zamienia się w zupełnie inny pomysł :)
Gdy jednak już nawet domownicy upominają, że zaczynanie lalki i zostawianie jej samopas nie jest godne prawdziwego lalkowicza, człowiek winien się nad sobą zastanowić. Pozbierałam zatem wszystkie "napoczęte" lub czekające na naprawę lalki i cierpliwie jej dokańczam.
Na warsztat poszła pokazywana już Wróżka Chrzestna od Danbury Mint oraz kilka gołych odlewów, które powstały podczas przygotowywania prezentowanych już tutaj lalek. W kolejce czekają teraz bliźniaczka-odlew elfki Aurory, dwie bliźniaczki-odlewy Makabry oraz całkiem nowa lalka :)
Ale i tak nie da się nie myśleć o nowych pomysłach i rozwiązaniach. Cały czas szukam alternatywy dla wypalanej ceramiki (opłaty za użyczenie pieca mnie masakrują!!!). Jeszcze nie znalazłam alternatywy, ale trafiłam na super fajną masę plastyczną, która może przy lalkach być bardzo przydatna - PORCELANA NA ZIMNO!
Są dwie wersje przepisu na tę masę - z etapem gotowania i bez gotowania. Masa na foto jest wersją bez gotowania. Obie są ok. Sprawdzony przeze mnie przepis: http://manualni.pl/zimna-porcelana-bez-gotowania/
Tak naprawdę nie ma to wiele wspólnego z porcelaną, ale dobrze ją udaje, można tą masą uzupełniać uszkodzone figurki z porcelany:
Ogonek na foto jest biały, ale po wyschnięciu robi się półprzezroczysty i szarawy jak wosk, więc trzeba go na koniec pomalować. Teraz wiem, że do uzyskania bieli trzeba do masy dodać biały barwnik. Masę można też barwić innymi specyfikami, np. błyszczykiem kub szminką:
(masa zabarwiona kawałkiem starej szminki)
Muszę ostrzec, że podczas wysychania kolor ciemnieje, więc z barwnikiem nie należy szaleć.
Po drugie, masa jest tłusta i ciężka, więc flaczeje podczas lepienia. Koniecznie trzeba najpierw zrobić sobie "stelaż" z drutu, patyczka lub folii aluminiowej, żeby nam się dzieło nie rozlazło i dopiero tenże szkielet oblepiać masą:
(przed rozpoczęciem lepienia niezbędne jest takie oto wypełnienie figury)
Po trzecie, trzeba lepić w miarę szybko i mieć cały czas grubo nakremowane ręce, bo już podczas lepienia składniki masy wysychają i dzieło może nam pękać.
Ale mimo wszystko efekt końcowy jest bardzo zadowalający - masa jest trwała, sztywna, lśni i przypomina trochę woskowata ludzką skórę :) Przykłady z neta:
Co do zastosowania tej masy plastycznej przy lalkach: udało mi się ją wykorzystać do dorobienia utrąconych paluszków i szczerb w lalkowych buziach, z tym że barwiłam masę błyszczykiem do ust i na koniec też trzeba było lekko podmalować - ale to tylko jeśli chodzi o kolor.
Nie byłabym sobą, gdybym nie sprawdziła jak masa sprawdza się przy tworzeniu lalek. Najpierw wyszło mi coś takiego:
Glowa po kilku dniach wyschła jeszcze bardziej i zrobiła się sztywna oraz cienka. W dotyku i konsystencji masę tę po wyschnięciu można przyrównać do wysuszonego świńskiego ucha jakie daje się psom do gryzienia, dosłownie...
Głowa po całkowitym wyschnięciu:
Powyżej najlepiej widać efekt "świńskiego ucha" - wewnątrz głowy na linii szczęki prześwituje mój palec.
Lśniąca szarość to naturalny kolor wyschniętej masy, czerwień to tylko
moje sprawdzanie jak się po masie rozprowadza kredka pastelowa (rozprowadza się normalnie).
Zachęcam wszystkich do wypróbowania porcelany na zimno, bo lepienie z niej to straszna frajda. No i jest łatwa do zrobienia ;)
Mamma mia! Dziś po pracy lecę coś takiego kupić i będe lepić. Genialna rzecz!
OdpowiedzUsuńDziękujemy z informację,ta masa przyda się do dorabiania uszkodzonych części porcelanowych moich lalek. Co do samodzielnego tworzenia rzeczy tym bardziej lalek nie mam zdolności artystycznych .Wolę popatrzeć na Twoje cudeńka.
OdpowiedzUsuńGenialne:) Mam przepis na tę masę i nawet składniki kupiłam jakiś czas temu, ale nadal nie miałam czasu na jej wypróbowanie.
OdpowiedzUsuńDzięki za przepisy. Kiedyś znalazłam inny przepis w necie i oczywiście nic z niego nie wyszło. Dzięki za pozwolenie wykorzystania zdjęcia. Fajnie, że wrzuciłaś ten katalog, dzięki niemu wiem, że mam dwie Krawalki. Post wkrótce.
OdpowiedzUsuńMnie też za pierwszym razem nie wyszło. Ta masa jest jak kruche ciasto - lepisz, lepisz, lepisz i ni cholery, aż w końcu nagle robi się jednolite ciasto :)
Usuńbardzo ciekawa głowa wyszła. Masz talent, to widać :)))
OdpowiedzUsuńCiekawa to dobre określenie :)
UsuńBardzo przydatna wskazówka, dzięki! :))
OdpowiedzUsuńHeyy there աould you minhd stating wɦich blog platform you're using?
OdpowiedzUsuńI'm going to start my own blog soon but I'm having a dіfficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask іs because your layout seems ɗifferеnt then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S My apologies for getting off-topic but I had tto ask!
Also ѵisit mmy web site ... best dog obedience training Providence RI
Blogspot/blogger platform has a lot of different layouts which you can change and moderate as you wish.
UsuńNie wiedziałam w ogóle, że takie coś istnieje, fajna sprawa. A główka Ci wyszła niesamowita! :)
OdpowiedzUsuńMogę podzielić się dużo zimnej porcelany receptur 🌹 - http://anri-irene.blogspot.hu/search/label/cold%20porcelain%20recipe
OdpowiedzUsuńcośniesamowitego. muszę spróbowaś.
OdpowiedzUsuń27 years old Research Assistant II Bevon Royds, hailing from Cottam enjoys watching movies like Baby... Secret of the Lost Legend and Gardening. Took a trip to Church Village of Gammelstad and drives a Jaguar E2A. Odwiedz strony
OdpowiedzUsuń